Co je to steh?
Steh je úsek nitě mezi dvěma vpichy jehlou, při spojování dvou látek vytváří šev. Stehy mohou vznikat nejen při šití, ale i vyšívání, pak jsou to stehy dekorativní nikoliv spojovací. Steh charakterizuje jeho délka, šířka, napětí nitě nebo provedení (tvar).
Jaké jsou druhy stehů?
Rozlišujeme mnoho druhů stehů, které mají své specifické využití v závislosti na zvoleném materiálu, účelu švu, případně na vzhledu výsledného výrobku. Dělit je můžeme podle různých kritérií, nejběžnější je dělení na ručně šité a strojové.
Ručně šité stehy
Stehy šité ručně za pomoci jehly a nitě, lze je dále členit:
- obšívací – používají se k začištění okrajů oděvů, případně jako stehy ozdobné (obnitkovávací a smyčkový steh),
- ozdobné (vyšívací) – jsou určeny k dekorativním účelům (přední, zadní, šikmý, křížkový nebo řetízkový steh),
- pomocné – slouží k dočasnému spojení látek případně k značkování (přední steh a značkovací steh),
- skryté – používají se k prošívání materiálu tak, aby stehy z líce nebyly viditelné (steh svírací, prošívací, zapošívací, které mohou být i stehy spojovacími apod.),
- spojovací – slouží k trvalému spojení dvou látek, nejznámější je steh zadní a perličkový. Zadní steh vytváří pevné stehy a napodobuje strojové šití. Perličkový steh vychází ze zadního, jen jsou vpichy jehly těsně u sebe. Dále existují stehy zapošívací, střídavý, krokvičkový (druh křížkového stehu).

Strojově šité stehy
Stehy šité běžným šicím strojem. Existuje jich opět poměrně hodně druhů, seznámíme se proto jen s těmi nejběžnějšími:
- rovný steh (rovnosteh)
- pružný steh (stretchový)
- cikcak steh (zig-zag) někdy označovaný jako entlovací steh
- overlockový steh
- slepý steh

💡 Setkat se můžeme ještě se zapošívacím stehem. Jde o steh vzniklý opačným směrem šití, využívá se na konci a na začátku šití. Novější stroje jsou vybaveny speciálním tlačítkem, po jehož stisknutí a držení dojde k zapošití, případně je tento proces ještě více automatizován. U starších modelů je nutné držet pro zapošití příslušnou páčku.
Za speciální druh stehu můžeme považovat i strojové šití knoflíkové dírky za pomocí knoflíkové patky. Šije se na starších strojích ve čtyřech krocích, ale moderní stroje dokáží ušít knoflíkovou dírku i v jediném kroku.